تقارن

  همه جا تقارن 

ریاضی دانان چیز های زیادی اختراع کرده اند ، اماتقارن را آن ها نساخته اند . تقارن همه جا هست .


در زبان روز مره تقارن را چنین می دانیم که وقتی چیزی را

به دو قسمت کردیم ، یک نیمه انعکاس نیمه ی دیگر باشد .  برای مثال ، یک سیب را در نظر بگیرید . ما می دانیم اگر آن را عمودی از وسط ببریم چه خواهد شد . امااگر آن را افقی ببریم چه خواهد شد ؟


در بیش تر اجسام پیرامون ما، تقارن یا قرینه بودن وجوددارد . برای نمونه به هواپیما ها و اتو مبیل ها نگاه کنید .سگ ها ، گربه ها ، اشخاص ، درختان ، برگ ها و گل ها .در ریاضیات و فیزیک ، تقارن اهمیت فراوان دارد .


اگر چه ریاضی دانان تقارن را اخترع نکرده اند ولی آن هابودند که این مفهوم را تقارن نامیدند . دقت کنید چگونه آن را تعریف می کنند: « در هر چیزی ، تقارن به آن معناست که بتوان آن چیزرا چرخاند ، در آیینه آن را منعکس یا جا به جا کرد یا هرعملی از این قبیل ، بدون آن که ظاهر آن چیز تغییر کند .»بدن انسان مانند بدن اکثرجانداران دارای یک محور تقارن است ، یعنی یک خط فرضی که بدن را به دو بخش تقسیم می کند ، به گونه ای که یک نیم آن انعکاس کامل نیم دیگراست .این را تقارن آیینه ای یا تقارن راست – چپ می نامند .انسان ها ، ماهی ها، حشرات، عنکبوت ها ، پرندگان وپستانداران نیز ، تقارن آیینه ای دارند 

بعضی از چیز ها می توانند دو محور تقارن داشته باشند ، مانند حرف  H   ، که علاوه بر محور تقارن عمودی یک محور تقارن افقی نیز دارد .

                           

        

/ 2 نظر / 11 بازدید
لعيا

با سلام و خداقوت خانم شيري عزيز بسييييييييار ممنون هستم که وبلاگتون را به روزرساني مي کنيد.

ساقی

مطلبآموزنده ای بود[گل]