آموزش پس انداز به کودکان

رابطه کودک و پول مسئله ای است که ذهن اغلب والدین را به خود مشغول می سازد. چگونه می توان فرزندانی تربیت کرد که در آینده از نظر مالی موفق باشند و چه طور می توان برنامه ریزی مالی را ازکودکی به بچه ها  آموخت. در ادامه فعالیتی آمده که به طور عملی به بچه ها پس انداز کردن و جمع کردن پول را یاد میدهد.

 

آموزش پس انداز به کودکان

آموزش پس انداز به کودکان


 

آموزش پس انداز به کودکان


مواد لازم :

کاغذ سفید

مدادرنگی یا ماژیک

چسب و قیچی

آگهی های تبلیغاتی روزنامه ها و یک جعبه مقوایی بیسکویت

 

 

آموزش پس انداز به کودکانآموزش پس انداز به کودکان

 

1- ابتدا  به کودک توضیح دهید که پس انداز کردن به منظور خرید یک اسباب بازی یا هر شیئی دیگری است که به آن علاقه دارد.  زیرا قیمت آن اسباب بازی بیشتر از مقدار پولی است که معمولا به او می دهید.

۲- از کودکتان  بپرسید  قصد دارد با پولی که پس انداز می کند چه چیزی بخرد. به او کمک کنید تا  اسباب بازی یا شیئی مورد علاقه اش را سریعتر مشخص کند.

۳- قیمت اسباب بازی یا شیئی مورد نظر کودک را به او بگویید(به طور مثال قیمت ۳۰۰۰تومان)  و سپس حساب کنید چه تعداد اسکناس و سکه (مثلا۳۰  سکه یا اسکناس۱۰۰تومانی ).

این مبلغ را باید به تدریج به او بدهید تا پولش به اندازه خرید اسباب بازی شود.

۴-  با کمک کودک تان  یک جدول بر روی کاغذی سفید بکشید.

تعداد خانه های جدول بایستی به تعداد اسکناس ها( ۳۰خانه) باشد که قرار است به او بدهید.

۵-پس ازگرفتن هراسکناس یا سکه، کودک بایستی  هرخانه ازجدول را با ماژیک رنگ کند یا برچسب بچسباند ،  و یا می تواند در کاغذ جداگانه ای  یک نقاشی (مثلا یک تخم مرغ ، یک پرنده ، یا یک برگ بر روی درخت) بکشد و با گرفتن هر سکه، آن نقاشی را تکرار کند.

شما حتی می توانید یک آگهی تبلیغاتی مربوط به اسباب بازی یا شیئی مورد علاقه کودکتان را از مجلات ببرید و با چسب بر روی یک جعبه مقوایی بچسبانید.

  سپس به تعداد اسکناس یا سکه هایی که باید به کودک بدهید آن را به قطعاتی جداگانه ببرید . با پس انداز هر اسکناس ،  کودک بایستی قطعات  بریده شده را به تدریج در کنار یکدیگر بچسباند.

۶- ثبتِ  اطلاعات مالیِ کودک تان را به این شکل شروع کنید:

اسم کودک تان را در بالای جدول بنویسید.

اگر کودک پولی دارد مقدار آن را هم در بالای صفحه بنویسید و به کودک کمک کنید تا به تعداد اسکناس ها یا سکه های معادل آن، خانه های جدول را رنگ کند و یا برچسب بچسباند.

توجه داشته باشید که در طول انجام کار وپس انداز، درخصوص اهمیت پس انداز با کودک تان صحبت کنید.

و به او یادآور شوید همه ی افراد زمانی که پول کافی ندارند بایستی منتظر بمانند تا پول شان به اندازه ی خرید جنس شود ، پس انداز راهی است تا همه بتوانند چیزی را که می خواهند بدست بیاورند نه اینکه شخص دیگری به آنها بدهد، با پس انداز می توان حتی برای دیگران هم چیزی خرید و به آنها هدیه داد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
همکار

باعرض سلام وخداقوت مطلب ارائه شده بسیارمفیداست .استفاده خواهدشد متشکرم[مغرور]